Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

Zagrożenia dla przyszłości firmy

Zastanówmy się, jakie są możiwości rozwiązania tego problemu. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że jest to zjawisko gospodarczo i społecznie groźne, na granicy patologii, wymagające zdecydowanego zwalczania – podobnie jak zjawisko „fali” w wojsku.

Po drugie, trzeba poprawić komunikację. Misja, cele i strategia firmy powinny być dobrze znane wszystkim kierownikom i pracownikom, tak jak zadania, stopień ich wykonania, sytuacja finansowa, sukcesy i niepowodzenia. Z teorii i praktyki zarządzania dobrze wiadomo, że im lepsza jest komunikacja, tym mniej przestrzeni dla swarów, podejrzliwości, prywaty i patologii.

Po trzecie, najwyższy czas zacząć przyjmować ludzi młodych do przedsiębiorstw. W wielu firmach, szczególnie w przemyśle, od siedmiu już lat przyjęć nowych pracowników albo nie ma, albo też są one sporadyczne. Niekorzystne zmiany struktur wiekowych załóg pracowniczych sąjuż często widoczne gołym okiem.

Po czwarte (o czym już wspominałem wcześniej), zmianie powinna ulec albo struktura zawodowo-kwalifikacyjna i wiekowa związków zawodowych, albo też ustawa o związkach zawodowych (być może jedno i drugie). W zarządzaniu obowiązuje uniwersalna zasada jedności uprawnień i odpowiedzialności. Nie może być tak, że uprawnienia stanowiące związków zawodowych są w praktyce takie same jak właściciela, który wykłada duże pieniądze i podejmuje ogromne ryzyko majątkowe, czy jak menedżmentu, odpowiadającego nawet więzieniem za skutki decyzji, działań i zaniechań. Odpowiedzialność osobista związkowców jest nieporównanie mniejsza, mniejsze więc też powinny być ich uprawnienia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.