Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

Wyraz twarzy i wygląd osoby przemawiającej

Wyraz twarzy prezentera ma ogromny wpływ na wydźwięk prezentacji. Zdarza się czasem, że podczas rozmowy z kimś mamy nieodparte wra żenie, że rozmówca nie mówi całej prawdy. Zapewne wielu czytelników zna to uczucie. Badania dowodzą, że powstaje ono, ponieważ podświadomie zauważamy drobne rozbieżności między słowami, które słyszymy, a wyrazem twarzy rozmówcy.

Nie chciałbym, aby fragment ten zamienił się w sesję z cyklu „Jak się ubierać, aby odnieść sukces?”. Jednak powinniśmy sobie uświadomić, że sposób ubierania się ma wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez publiczność. Pamiętamy może, jak matki uczyły nas, że pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne. Z pewnością jest ono ważne podczas profesjonalnej prezentacji.

Pierwsze wrażenie jest bardzo silne i trudno je potem zmienić. Zależy od ubrania, jakie mamy na sobie, sposobu przejścia na podium, a nawet postawy ciała przed rozpoczęciem prezentacji. Zanim mówca zdąży otworzyć usta, słuchacze wyrobią sobie zdanie na jego temat.

Ubiór prezentera powinien być co najmniej tak stonowany, jak ubiór słuchaczy. Nie powinien odgrywać w prezentacji głównej ani ważnej roli. Jeśli nie mamy pewności, jak ubiorą się słuchacze, lepiej założyć strój zbyt konserwatywny niż zbyt ekstrawagancki. Pamiętajmy, że ubiór służbowy typu garsonka czy garnitur służy temu, aby wszyscy wyglądali podobnie. Jeśli w firmie, w której robimy prezentację, obowiązuje luźny styl ubierania się, być może i my powinniśmy się do niego dostosować. Chodzi o to, aby słuchacze skupili się na tym, co prezenter chce im powiedzieć, a nie na jego stroju.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.