Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

Płace od współczesnych pracodawców

Współczesny pracodawca ma skłonność do płacenia tylko za „kupowane” kompetencje i za efekty pracy. Nie bardzo chce płacić za wysiłek, tym bardziej, że trudno go zmierzyć. Punkt widzenia pracowników jest tu inny – wysiłek jęst dla nich bardzo ważny, gdyż jest to ich wysiłek Wysiłek pracownika to dla pracodawcy pewna abstrakcja. Jak mówi jedno z tzw. praw Murphy’ego, „nic nie jest niemożliwe dla kogoś, kto nie musi zrobić tego osobiście”.

Z tej sprzeczności interesów i punktów widzenia wynikają dwa wnioski: pierwszy – wysokość wynagrodzenia i innych ewentualnie jeszcze profitów powinna być określana z uwzględnianiem również wkładanego wysiłku drugi – należy zadawać się z profesjonalistami, gdyż zrobią więcej i lepiej przy mniejszym wysiłku.

Kiedy podziwiamy występ wybitnego wirtuoza na scenie czy gimnastyka na mistrzostwach, nagradzamy brawami klasę i lekkość, z jaką wykonują oni swój program, nie zaś wysiłek. Jeżeli wysiłek jest zbyt widoczny, źle świadczy to o randze artysty czy sportowca. Nie jest przecież tak, że mówimy: to ten skrzypek zasługuje na zwycięstwo w konkursie, bo najgłośniej dyszał i był najbardziej zlany potem. Nagrodzimy prędzej tego, który nam zaimponował nie tylko pięknem, ale

Opisana w jego pracy Work and Motivation, wydanej w Nowym Jorku w 1964 roku. i lekkością gry. Analogicznie, nie postawimy na najwyższym podium gimnastyka tylko dlatego, że mu się najbardziej trzęsły ręce z wysiłku na drążku czy na obręczach. Tak więc, zapewne, wniosek drugi jest lepszy od pierwszego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.