Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

Organizacja prezentacji zespołowych – kontynuacja

Pewien mój klient, księgowy, opowiadał kiedyś, że w jego firmie robienie zespołowej prezentacji dla potencjalnych klientów uważa się za szczególnie trudne zadanie. Powiedział m.in.: „Przecież nie uczono nas tego w szkole!”. Oczywiście, że nie.

Zważywszy na rywalizację, jaka panuje w środowisku zawodowym, osoby, które po raz pierwszy pracują nad przygotowaniem prezentacji zespołowej, znajdują się pod bardzo silną presją otoczenia. Ale przecież zagrożenia wynikające z istnienia konkurencji dotyczą nas wszystkich.

Zanim jednak zaczniemy narzekać, powinniśmy sobie uświadomić, że potencjalne korzyści płynące z udanej prezentacji zespołowej mogą być ogromne, zarówno w sensie finansowym, jak i zawodowym. Jest to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania samego siebie nie tylko w firmie, ale również na zewnątrz. Może mieć to nieocenione znaczenie dla losów pracownika podczas kolejnej fuzji, przejęcia firmy czy redukcji etatów.

Z mojego doświadczenia wynika, że rzadko kiedy zdobycie zlecenia na wykonanie projektu czy podpisanie intratnej umowy jest rezultatem wyłącznie wspaniałej prezentacji. Podobnie uważają moi klienci. Wiele innych czynników wpływa na podejmowane przez klienta decyzje. Z drugiej jednak strony, słaba prezentacja uniemożliwiła wygranie niejednego przetargu. Tak więc, choć sama prezentacja może nie być wystarczającym powodem podpisania umowy z klientem, jeśli jest nieudana, z pewnością może spowodować, że nie zawrzemy kontraktu.

Wiele razy miałem okazję rozmawiać z przedstawicielami różnych firm, którzy twierdzili, że przegrali ważny przetarg i zupełnie nie rozumieją, dlaczego tak się stało. Byli przekonani, że ich oferta była najlepsza. Dysponowali też potrzebnym doświadczeniem i odpowiednim personelem. Kiedy jednak pytałem ich, w jaki sposób przygotowywali się do udziału w przetargu, mówili: „Dzień przed prezentacją spotkaliśmy się na godzinkę, żeby wprowadzić poprawki”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.