Aplikacja mobilna PRvapka1

Aplikacja PRv na urządzenia mobilne w systemie Android wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality) została stworzona w ramach projektu “Przygotujmy się RAZEM!”

Zachęcamy do ściągnięcia jej z tej strony.

Oprócz aplikacji trzeba ściągnąć i wydrukować lub wyświetlić na ekranie monitora marker/znacznik, dzięki któremu aplikacja będzie działać, gdy skierujemy na niego kamerkę urządzenia mobilnego.

apka

Instrukcja obsługi:

Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych w systemie Android jedynie w trakcie aktywnej
sesji połączenia z siecią Internet. Program wyświetla na mapach i modelu wybrane informacje dotyczące problematyki powodziowej w Gminie Wilków. Dane mapowe przygotowane w postaci obrazów rastrowych składowanych w bibliotekach na serwerze w domenie nadobre.org mogą być wyświetlone na ekranach mobilnych urządzeń użytkowników. Pojawiają się tam jako widoki w poprawnej perspektywie po dokonywanej w technologii AR, w czasie rzeczywistym, korekcji perspektywicznych zniekształceń. Można pokazywać je na modelu i wydrukowanych layoutach arkuszy map terenu gminy Wilków.

 

 1. Wpisanie w przeglądarce linku do strony www.nadobre.org.
 2. Na stronie www.nadobre.org w punkcie górnego menu wybieramy Download i klikając na ikonę aplikacji PRv lub na napis „PRv”, ściągamy aplikację (powinno nastąpić automatyczne jej ściągnięcie).
 3. Po ściągnięciu aplikacji – instalujemy ją klikając na nazwę aplikacji prv.apk. Odnaleźć można ją standardowo w katalogu pobierania plików. Zazwyczaj system Android blokuje takie instalacje z tzw. nieznanych źródeł. Może zostać wyświetlony komunikat informujący, że jeśli chcemy zainstalować taką aplikacje należy wejść w ustawienia i zaznaczyć pozwolenie na Instalowanie z nieznanych źródeł.
 4. Następnie należy powrócić do instalacji i kliknąć „Instaluj”.
 5. Po uruchomieniu aplikacji przez kliknięcie na jej ikonę PRv, na urządzeniu pojawia się ekran powitalny z tekstem wprowadzenia, który zamykamy krzyżykiem znajdujący się w prawym, górnym rogu. Następujący po tym proces ładowania danych z serwera może chwilę potrwać w zależności od wydajności dostępnego łącza sieciowego.
 6. Otwierając zainstalowaną aplikację staramy się skierować urządzenie aby znacznik/marker w postaci czarno-białej ramki z fragmentami napisu „AUGMENTED REALITY PERSPECTIVE VIEWER” był w całości widoczny w polu widzenia obiektywu kamery. Znacznik może być wydrukowany lub wyświetlony na ekranie. Na ekranie, na dole, z lewej strony znajduje się kwadracik. Jak wspomniano, jego kolor zmienia się z czerwonego na zielony po tym, jak rozpoznana zostanie pozycja markera w polu widzenia, co warunkuje działanie technologii AR i poprawne wyświetlanie obrazów.
 7. Po zamknięciu ekranu powitalnego, pojawia się obraz z kamery i widok mapy/modelu z wyświetlaną w perspektywicznym skrócie ikoną aplikacji PRv. Ładują się również predefiniowane dane graficzne z serwera, które mogą być następnie wybrane do wyświetlenia. Są one oznaczone numerowanymi szarymi krążkami.
 8. Po wyborze kliknięciem kolejnych krążków możemy obserwować wyświetlane na mapie/modelu w obszarze ograniczonym znacznikiem, aspekty prezentacji problematyki powodziowej w gminie Wilków. Zmiana danych następuje po kliknięciu na krążki na górze ekranu.
 9. Aplikacja informuje nas czy rozpoznaje znacznik, wtedy zapala się zielony kwadracik na dole ekranu, z lewej strony. Gdy aplikacja traci możliwość rozpoznania znacznika/markera i poprawnej orientacji wyświetlanych danych wtedy mały kwadracik zmienia kolor na czerwony. Należy wtedy nakierować urządzenie aby w polu widzenia znalazł się cały marker i poczekać aż zostanie ponownie rozpoznany.
 10. Na dole ekranu aplikacji znajduje się okienko w którym można zmienić ścieżkę dostępu do danych i skorzystać z innego ich zestawu. Standardowo jest to ścieżka prowadząca do www.nadobre.org/prv/. O nieznaną ścieżkę dostępu można zapytać i otrzymać na żądanie od administratora danych.
 11. Naciśnięcie krążka oznaczonego literą „i” wyświetla ekran powitalny.
 12. Wyjście z sesji aplikacji do której załadowane zostały dane odbywa się przez kliknięcie na krzyżyk znajdujący się w prawym, górnym rogu.
 13. Usunięcie aplikacji z pamięci urządzenia następuje po wybraniu przycisku/ikony kaskady okienek w systemie Android znalezienie okna aplikacji PRv i energiczne przesunięcie go na bok.

 

Życzymy miłego używania aplikacji. W razie problemów i pytań prosimy pisać pod adresem kontakt@przygotujmysierazem.pl